İyi Slogan Nasıl Olur?

Slogan markanın bir cümleyle kendini ifade etmesidir. Hedef kitlenize söylediğiniz ilk cümle sizi tanıtan ilk unsurdur. Kendinizi nasıl ifade edersiniz sorusunun cevabı sloganda gizlidir.

Markalar için slogan seçimi çok önemli. Bu yazıda slogan seçiminin incelikleri üzerinde durup, iyi sloganların özelliklerini anlatmaya çalışacağım.

İyi bir slogan nasıl olur ve hangi özellikleri taşır? Bunu örnek sloganlarla açıklayalım:

Sade ve etkili: Slogan az sözle çok şey anlatma sanatıdır. Bu yüzden sade bir slogan seçimi, sloganın etkinliğini arttırır. Ama bunun yanında sade slogan bulmak ve bu sloganın etkili olması oldukça zordur. "Su hayat'tır"(Hayat su) hem sade hem de suyun temel işlevini vurgulayan gayet etkili bir slogan. "Connecting people"(İnsanları birbirine bağlar)( Nokia) iletişime ve Nokia'nın esas işine vurgu yapıyor. "Türkiye çöl olmasın" (Tema vakfı) ana amacını sade bir şekilde açıklıyor.

Orijinal: Sloganın orijinal olması rakiplerinden daha kolay sıyrılmasını sağlar. Markanın etki gücünü arttırır."Eskimiş çoraplarınızı atın, atamazsanız paspas yapın"(Jill) ile Jill, çok büyük bir yankı uyandırmıştı. Eskilerden kurtulun mesajını vurgulayarak yenilik sunduğunu anlatıyordu. "İmaj hiçbir şeydir, susuzluk her şey, susuzluğunu dinle" (Sprite) diyerek susadığımız zaman kendisini hatırlamamızı sağlıyor. "En değerli giysiniz cildiniz"(Arko krem) cildimize farklı bir bakış açısı getiriyor. "Önce hüplet, sonra gümlet" (Capri sun) hem meyve suyunu keyifli hale getiriyor, hem de meyve suyu kabını patlattırarak eğlence sunuyor tüketicisine.


İddialı: Tüketiciler güçlü firmalara daha çok güveniyorlar. Bu yüzden sloganda firmanın gücünü belli etmesi ve bunu vurgulaması ona olumlu puan kazandırıyor. "Dünyanın 1 numaralı diş macunu "(Colgate) ben en iyisiyim derken, "Kek dünyasında tek"(Dankek) rakipsizliğini ilan ediyor. "En güzel çay, doğuş çay" (Doğuş çay)çayın en güzelini ürettiklerini belirtirken, "Çok oluyoruz" (Mavi jeans) diyen Mavi, Avrupa'da yakaladığı başarıya atıfta bulunuyor."İnternet eşittir Superonline" (Superonline) Türkiye'de internet çağının kendileriyle başladığını dile getirirken, "Bir dünya markası "(Beko) markasının vizyonunu iddialı bir şekilde ortaya koyuyor.

Uyumlu: Slogan markaya fayda sağlayacağı gibi zarar da verebilir. Bunu en net ürüne uymayan sloganlarda görüyoruz. Slogan ürününün temel işleviyle uyumlu olmalı. Aksi takdirde tüketicinin gözünde olumsuz bir imaja sahip olunuyor. "Lekelere düşman, çamaşıra dost "(Ace) lekeleri çıkarırken, çamaşırlarınızı yıpratmayacağını söylerken, "Form ye. Formda kal"(Eti form) formunuzu korumanın önemini hatırlatıyor. "Şampuanınıza servet ödemeyin"(İpek şampuan) ve "Toptan fiyatına perakende satış" (Bim) fiyatlarının uygunluğunu öne çıkarıyorlar. Bankacılığın güvene dayalı olduğunu "Güveninizin eseri"(Akbank) sloganı ile belirten Akbank, markasıyla gayet uyumlu bir slogan kullanıyor.

Güvenilir: Tüketicilerin davranışlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri güven. Tüketici güven duymadığı markayı tercih etmiyor. Güven ve para söz konusu olunca Robert Bosch'un "İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim" sözünü hatırlıyoruz. Bosch sloganında bunu öne çıkararak "Önce güven"(Bosch) diyor. "10 kata kadar daha uzun ömürlü"(Duracell) pilinizin hemen bitmeyeceği garantisi sunarken, "Kontrolsüz güç, güç değildir"(Pirelli) güvenliğin altını çiziyor."Tamek'se koy sepete"(Tamek)"bize güvenin, çekinmeden alın" diye yaklaşıyor tüketiciye.

Akılda kalıcı: Tüketiciler her gün birçok reklâmla karşılaşıyor. Bu durumda hatırlanabilir olmak ön plana çıkıyor. Bunun farkında olan firmalar ise genellikle kafiyeli kelimeler kullanarak hatırlanma oranını arttırmaya çalışıyorlar. "Aromadan başkasını arama"(Aroma) ve "Tek benzeri öteki teki"(Arow) uyumlu kelimeleri kullanarak hem kolay hatırlanıyor, hem de biz diğerlerinden farklıyız mesajını veriyorlar."Bu terlik, tam benlik"(Twigy) diyen Twigy, terlik konusunda öne çıkmayı tercih ediyor.

Farklı: Sloganlar özelleştikleri oranda başarılıdır. Klişe sözcüklerden kaçınılmalıdır. Çünkü klişe sözcükler tüketicinin alıştığı kalıplardır ve belli bir noktadan sonra tüketici duyarsızlaşır. Böyle olunca da etki gücünüz kalmaz."Kışkırtır!" (Slazenger) ve "Ben özgürüm" (Hazırkart) modern çağda özgürlüğün önemine dikkat çekerken,"Delikanlı kızlar, molped kullanır" delikanlı kızların markası olduğunu duyurup bu şekilde farklılaşmayı tercih ediyor."Faizsiz kazanç"(Al Baraka Türk) bankacılığa farklı bir bakış açısı getiriyor.


Olumlu: Tüketicinin seçim yaparken dikkat ettiği unsurların başında markanın ona ne hissettirdiği gelir."İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara ne hissettirdiğinizi asla unutmaz"(Maya Angelou).Tüketicinin zihninde güzel çağrışımlar uyandıran sloganlar tüketiciler tarafından olumlu algılanıyor. "İyi ki ona rastladım" (Bellona)yapılan iyi tercihlerin olumlu sonuçlar doğuracağını anlatırken, "saçlarınızın güzelliği gözlerinize yansır"(Duru şampuan)diyen Duru, bakımlı saçların önemine dikkat çekiyor."Mutlu et kendini!"( Eti browni)mutluluk gibi cazip bir teklifte bulunuyor. "Kirlenmek güzeldir"(Omo) kirlenmeye olumlu bir açıdan bakmayı tercih ederken,"İmpossible is nothing"(İmkânsız diye birşey yoktur.) (Adidas) isteyince başarabileceğinizi ifade ediyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !